با هم ایران تشویق تصویر هوادار تیم ملی والیبال

با هم: ایران تشویق تصویر هوادار تیم ملی والیبال ملی پوشان والیبال اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری درباره‌ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

پخش سریال لژیونر از نیمه گذشته هست. سریالی كه روزهای زوج ‌ ساعت هفت عصر و 11 شب، روی آنتن شبكه پنج می‌رود. لژیونر با حضور بازیگران آشنا شده‌ای مانند محمدرضا شری

درباره‌ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

درباره ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

عبارات مهم : سریال

پخش سریال لژیونر از نیمه گذشته هست. سریالی كه روزهای زوج ساعت هفت عصر و 11 شب، روی آنتن شبكه پنج می رود. لژیونر با حضور بازیگران آشنا شده است ای مانند محمدرضا شریفی نیا، حسن پورشیرازی، معصومه آقاجانی، لاله صبوری، مهرداد ضیایی و زهیر یاری راجع به ورزش و به خصوص فوتبال هست. ..

به گزارش همشهری، پخش سریال لژیونر از نیمه گذشته هست. سریالی كه روزهای زوج ساعت هفت عصر و 11 شب، روی آنتن شبكه پنج می رود. لژیونر با حضور بازیگران آشنا شده است ای مانند محمدرضا شریفی نیا، حسن پورشیرازی، معصومه آقاجانی، لاله صبوری، مهرداد ضیایی و زهیر یاری راجع به ورزش و به خصوص فوتبال هست. سریالی كه نگاهی طنز به ماجرا دارد كه قطعا دیدنش در این روزها كه لیگ برتر فوتبال هم شروع شده است و تیم ملی هم به جام جهانی 2018 روسیه افزایش كرده، جالب تر خواهد بود. كارگردان لژیونر، مسعود آب پرور 56 ساله هست. كارگردان نام آشنایی كه با ساخت سریال های هوش سیاه 1و 2، نشان داده در حوزه سریال های جنایی- جاسوسی تخصص دارد. با او راجع به سریال جدیدش كه تفاوت هایی اساسی با كارهای قبلی اش دارد، گفت و گو كرده ایم.

درباره‌ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

نام شما با سریال های جاسوسی مثل هوش سیاه گره خورده ؛ ژانری كه در سینما و تلویزیون ما مهجور هست. آیا با وجود موفقیت در این زمینه، به سمت لژیونر كه داستانی فوتبالی دارد، رفتید؟

خودم را فیلمساز ژانر نمی دانم. دلم نمی خواهد در یك ژانر محدود بشوم و فقط در آن ژانر قرار بگیرم. هوش سیاه نتیجه ذوق و سلیقه خاص خودم بود؛ از ایده، عقیده و پردازش نهایی گرفته تا آنچه را كه می خواستم به منصه ظهور برسد ولی لژیونر ماموریتی بود كه به من داده شد. در واقع از من خواسته شد كه این كار را انجام بدهم. البته به شدت استقبال كردم و كار این چنین انجام شد.

پخش سریال لژیونر از نیمه گذشته هست. سریالی كه روزهای زوج ‌ ساعت هفت عصر و 11 شب، روی آنتن شبكه پنج می‌رود. لژیونر با حضور بازیگران آشنا شده‌ای مانند محمدرضا شری

لژیونر قرار بود نوروز پخش شود، طبیعتا فضا و چیدمان قسمت ها براساس مدل سریال نوروزی كه 13 شب مدام است با مدل فعلی كه یك شب در میان و نامنظم هست، تفاوت دارد. این عوض کردن وقت پخش، چه تأثیری در سریال دارد؟

لژیونر قرار بود جهت نوروز 96 پخش شود ولی تصمیم گیری ها و جلسات داخل شرکت صداوسیما به نحوی پیش رفت كه وقت تولید جهت ما تنگ شد. ما تا آخرهای خرداد در حال تصویربرداری بودیم و عملا امكانی جهت نمایش نوروز نبود. هنگامی که وارد پروژه شدم چهار قسمت از این سریال نوشته شده است بود كه بعد از ورودم اصلاحاتی در آن انجام شد. تأكید و توصیه مدیران هم این بود كه این كار هرچه سریعتر ساخته شود. بنابراین، بقیه متن در دل تولید نوشته شد. قرار بود چون از نوروز 96 گذشتیم پخش كار جهت نوروز 97 باشد.

دوستان ما هم در پخش تأكید داشتند كه كار در نوروز 97 پخش شود ولی داخل سازمان، سازوكار ماجرا طوری پیش رفت كه در روند تولید نمی توانستیم متوقف شویم. درهر حال، ماجرا به سمتی رفت كه كار سریعتر پخش شود. این تغییرات تأثیری در روند تولید نداشت؛ چون تا آخرین لحظه فكر می كردیم كار در نوروز پخش خواهد شد. بنابراین چیزی را عوض کردن ندادیم.

با اینكه فوتبال پرطرفدار است ولی سریال های كمی در زمینه فوتبال ساخته شده است مثل پژمان و به سوی افتخار و فیلم هم در این زمینه كم داریم. اصلا چی شد سراغ ورزش و فوتبال رفتید؟

درباره‌ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

اگر دقت كرده باشید فوتبال در این سریال، خیلی پر رنگ نیست. فوتبال در كار ما شكل تمثیلی دارد. حتی عنوان لژیونر، بحث دوپینگ و كلماتی از این قبیل را از فوتبال گرفتیم. زمین بازی را به مثابه زمین زندگی گرفتیم. گل زدن، به نشانه رسیدن و تیم ها را همگی براساس فوتبال معنی كردیم. گاهی ممكن است جهت رسیدن به هدفی، دوپینگ كنی… تمام اینها مشابهت هایی است كه در داستان كاربرد دارد. همانطور كه اشاره كردید، چون فوتبال مخاطب زیادی در جامعه دارد تلاش كردیم رویه داستان برگرفته از فوتبال باشد.

در داستان آكادمی مبارزه با دوپینگ داریم؛ یك مأمور مبارزه با دوپینگ داریم كه باید مواظبت كند كه همه چیز در زمین بازی زندگی سالم پیش برود ولی می بینیم در مقطعی كه منافعش به خطر می افتد، خودش دست به دوپینگ می زند یا جهت رقیبش نقشه می كشد. در واقع می بینید كه به بهانه فوتبال و مضامین جانبی آن چقدر در این زمینه مانور داده شده. البته این معنایش این نیست كه یك تماشاگر عادی همه اینها را درك می كند. همه این اطلاعات به لحاظ حسی انتقال یافته می شود و روی عاطفه مخاطب تأثیر می گذارد. این همان هدفی است كه ما دنبالش هستیم و دوست داریم كه اتفاق بیفتد.

پخش سریال لژیونر از نیمه گذشته هست. سریالی كه روزهای زوج ‌ ساعت هفت عصر و 11 شب، روی آنتن شبكه پنج می‌رود. لژیونر با حضور بازیگران آشنا شده‌ای مانند محمدرضا شری

در این كار در كنار استفاده از بازیگران كاركشته ای مثل شریفی نیا، پورشیرازی و آقاجانی، سراغ جوان هایی مثل زهیر یاری رفتید و حتی سراغ آرفی، بازیكن خارجی فوتبال. این ریسك چقدر جواب داد؟

ببینید! در این زمینه ملاك تصمیم گیری و سلیقه سنجی اهمیت دارد. اگر براساس كلیشه های جاری بخواهید تصمیم بگیرید، ممكن است مورد پسند تماشاگر نباشد. تماشاگر به طور طبیعی دلش می خواهد مجموعه ای از اسامی را ببیند كه از قبل آنها را می آشنا و دیده است ولی به شخصه خیلی پیگیر كلیشه های مخاطب نیستم. مدعی ام كه كارگردانی سلیقه سازم! كما اینكه در هوش سیاه، تركیب اولیه بازیگر ها باعث شد خیلی ها نسبت به آن دافعه داشته باشند؛ حتی در دل مدیران هم مخالفانی داشتیم ولی خیلی مقاومت كردیم كه تركیب دلخواه خودمان را بدون درنظر گرفتن شهرت و محبوبیت افراد بچینیم.

درباره‌ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

دیدیم كه چقدر جواب داد. البته در هوش سیاه قسمت های بیشتری داشتیم و اینجا با 15 قسمت مواجهیم. این قصه لحن طنزآمیزی دارد بدون اینكه باجی به فیلم ها و سریال های مشابه ماقبل خودش بدهد. لژیونر توانسته جهت خودش كاراكتر مستقلی بسازد. اگر مخاطب تلویزیون بین باشد و شبكه پنج را دنبال كند متوجه این تفاوت خواهد شد. می دانید كه شبكه پنج مدتی بود كه سریال تولید نمی كرد و در واقع لژیونر جزو نخستین سریال های تازه این شبكه هست. اگر مخاطب این مجموعه را دنبال كند، بعد از مدتی راغب می شود سریال را دنبال كند.

فكر می كنید شروع لیگ برتر و افزایش تیم ملی به جام جهانی، تأثیری در اقبال به سریال داشته؟

نمی دانم؛ ارزیابی دقیقی ندارم. شاید بخش سنجش افكار تلویزیون دست به این نظرسنجی بزند و به آمار و ارقام هایی برسد. در وقت تولید به چنین رویكردی فكر نشده بود، ولی از آنجایی كه این سریال به نوروز 97 موكول نشد، شاید یكی از علت هایش همزمانی با شروع لیگ و جلب توجه مردم به سمت فوتبال ملی باشد.

در سریال اتهامات و نكاتی را به ورزشكاران نسبت می دهید كه احتمالا با واكنش هایی روبه رو می شود. انتظارش را دارید؟

تا به امروز با واكنش خاصی روبه رو نشدم؛ چون تلاش كردیم خیلی نرم از كنار این مباحث بگذریم. انتقادها در فضای واقعی و حواشی فوتبال ما به شدت وجود دارد ولی فكر می كنم چون لحن سریال طنز است خیلی شوخی ها جدی گرفته نمی شود. احتمالا كسانی هم كه شنیده اند با لبخند از كنارش رد شده است اند. شاید هم می دانند كه خیلی از این شوخی ها در دنیای واقعی اتفاق می افتد. دست كم اهل فوتبال با این مصادیق آشنایی زیادی دارند.

چطور شد سراغ بازیكن خارجی رفتید و از آرفی اشپیتیم استفاده كردید؟

در مرحله پیش تولید، روی این عنوان بحث زیادی داشتیم. چند پیشنهاد وجود داشت. می شد از بازیگر با تجربه و معروفی استفاده كرد، ولی لحن و لهجه خارجی به آن داد. یا می شد از فردی خارجی استفاده كرد كه اصلا فوتبال بلد نیست ولی بهتر دیدیدم كه یك فوتبالیست خارجی حرفه ای را بیاوریم كه فارسی هم بلد هست. پیشنهاد اولیه ایشان، از جانب آقای شریفی نیا بود.آقای شریفی نیا روزی یك ویدئو آوردند و من دیدم كه ایشان در فیلم كوتاهی بازی می كند و پشت صحنه خیلی خوب فارسی حرف می زند. این خیلی منطبق با قصه ما بود و به همین خاطر، او را به كار دعوت كردیم. آن وقت آلمان بود و بعد جهت كار ما به کشور عزیزمان ایران آمد.

بعضی از شخصیت ها مانند فرهاد در سریال بیكارند. داشتن شغل چقدر به شخصیت پردازی نقش ها كمك می كند؛ چون شغل با خودش كلی شرح به همراه دارد؟

خب! اهل فن به این نكته وارد هستند كه شغل می تواند ریزه كاری هایی را در شخصیت نشان دهد و سطحی از زندگی را به نمایش بگذارد كه در فرآیند درام شما تأثیر نمایشی بگذارد. خیلی وقت ها ما از این نكته غفلت می كنیم و شخصیت هایی ساخته می شوند كه ابتر هستند. البته هر لحظه اینطور نیست كه شخصیت های درام، مابازای بیرونی داشته باشند ولی باوركردنی هستند. این جفت و جور كردن شغل با ملزمات زندگی و عرصه های متفاوت به قصه كمك می كند و ما را در یك انسجام و مدار نگه می دارد و نمی گذارد پراكنده كاری كنیم. در این سریال هم تلاش مان را كردیم. با وجود اینكه فرهاد قصه هنوز استخدام نشده و در حال تلاش است كه شغلی را به دست بیاورد، تمام فعالیت ها و تفكرش مبتنی است بر شغلی كه می خواهد گزینش كند. در واقع؛ تمام چیزهایی كه مرتكب می شود برگرفته از شغلش است.

از این نترسیدید كه مخاطب با شغل نا آشنایی روبه رو بشود و با سریال ارتباط برقرار نكند؟

طبعا مخاطب باید چنین نگاهی داشته باشد و این شغل را نشناسد. شاید آن همدلی مورد نیاز ایجاد نشود. اینجاست كه گردابی كه شخصیت ما در آن گیر افتاده مشخص تر می شود و تلاش او زیاد دیده می شود. فرهاد قصه ما نمی تواند خودش را به خوبی معرفی كند. همه اینها به ما قصه می دهد. این سوء تفاهم ها باعث می شود مخاطب بپرسد دوپینگ دقیقا چیست و كمیته مبارزه با دوپینگ چیست؟ اصلا چنین جایی وجود دارد یا نه؟! این نیست كه هر لحظه سراغ شغل های آشنا برویم. بد نیست كه گاهی چیزی را نشان بدهیم كه ایجاد سؤال و انگیزه كند.

در مرحله پیش تولید یا نگارش به این فكر كردید كه داستان طوری طراحی شود كه بعضی ها راغب شوند این شغل را گزینش كنند؟

در جریان شكل گیری این قصه نیستم، ولی طرح اولیه بر مبنای شخصیت یك مأمور دوپینگ نوشته شده است بود. بعد پیمان عباسی، آن را به قصه مهم انتقال یافته كرد كه به نظرم كار درستی بود؛ یعنی از فوتبال كمی فاصله گرفت. بنابراین خود فوتبال به یكی از مضامین فرعی قصه تبدیل شده است هست. با این حال آرزو دارم مردم سریال را ببینند.

واژه های کلیدی: سریال | مخاطب | نوروز | دوپینگ | سریالی | نوروزی | فوتبال | فوتبالی | فوتبالیست

درباره‌ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

درباره‌ی سریال فوتبالیِ «لژیونر»

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs